Методична скарбничка

Опис педагогічного досвіду з проблеми "Формування позитивної мотивації до вивчення англійської мови" 

Урок 3 клас "Дні тижня та навчальні предмети"
Презентація до уроку в 3 класі "Дні тижня та навчальні предмети"

Урок 11 клас "Teenagers' World of Art"
Презентація до уроку в 11 класі "Teenagers' World of Life"

Цикл уроків в 6 класі за темою "Здоров'я. Їжа"
Презентація "Some Good Rules"

Урок 9 клас "Scotland" 
Презентація 9 клас "Introducing Scotland" 

Урок 9 клас "Northern Ireland"
Презентація 9 клас "Welcome to Northern Ireland"

Урок 4 клас "Як зорієнтуватися у незнайомому місті" 
Презентація 4 клас "Travelling around the city"

Урок 6 клас "Our Hobbies" 
Презентація 6 клас "Our Hobbies" 

Урок 8 клас "Welcome to Great Britain and Ukraine" 
Презентація 8 клас "Welcome to Great Britain and Ukraine" 

Урок 7 клас "Види обробки продуктів харчування"
Презентація 7 клас "Cooking Recipes" 

Цикл уроків за темою "Погода і одяг". 5 клас
Презентація 5 клас "Погода і одяг"


Клас: 5                                                                           

Тема: Погода і одяг. Предмети одягу.                     

Мета: Активізувати лексику за темою. Вчити учнів називати, який одяг носять люди в різну погоду та в різні пори року. Розвивати навички аудіювання, читання та усного мовлення . Повторити часові форми дієслова: теперішній простий, минулий простий, теперішній тривалий часи. Виховувати любов до природи. Виховувати толерантність. Формувати позитивну мотивацію до вивчення англійської мови.

Обладнання: підручник, робочий зошит, картки для роботи в парі, кросворд, картки “I spy with my little eye”, відеоматеріал «Seasons», «Clothes Vocabulary», презентація вчителя «Weather and Clothes», аудіо запис пісні “Teddy Bear”,  мікрофон, комп’ютер, мультимедійний проектор, екран.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1. Greeting.

- Good morning, children! Sit down, please! I’m glad to see you! How are you today? I see you are in good mood and full of energy.

2. Aim.

T. Today’s topic is “Weather and clothes”. And we are going to speak on this topic today as much as possible, to memorise the new words, to do some interesting tasks. You’ll practise in speaking, listening and reading.

3. Phonetic drills

T. Look at the screen! Lets do some phonetic exercises.

(Слайди 1-12)

4. Warming up

1) What is the weather like today? (Слайд 13)

2) Now let’s watch the video. (Video material “Seasons”)

3) “Microphone”

What is your favourite season? What kind of weather do you like?

(Слайд 14)

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

1.     Checking on Homework

2.     Practicing Vocabulary

1)    Video material «Clothes Vocabulary»

 Children, you know that the weather can be different and at first you must think what you can wear. Let`s revise some words.

2)    Presentation

A game “Choose the right picture”

(Слайди 15-20)

3)    A game “I Spy With My Little Eye” (“I spy with my little eye” cards. The teacher names different kinds of clothes & children circle them. Dress, boots, skirt, shoes, T-shirt, scarf, hat, shorts)

4)    Answer the question. What are you wearing now?

5)    Pair work

a)     Ex.1, p. 158

Ask and answer in pairs.

— What is Jeff wearing?

— He is wearing a white shirt, black trousers and black shoes.

3.     Reading.

1)    Ex. 2, p. 158

Read and name.

2)    Choose the right word.

Ex. 3, p. 159

3)    Crossword.

Find the words. Circle

t
i
e
y
d
j
e
a
n
s
w
h
a
t
r
o
u
s
e
r
s
d
i
a
d
y
d
r
e
s
s
o
v
e
r
t
o
s
s
i
m
t
i
g
h
t
s
l
p
o
h
v
c
s
h
o
r
t
s
v
b
c
o
e
o
v
e
r
c
o
a
t
l
k
e
s
x
s
c
a
r
f
b
s
o
s
s
t
i
a
n
f
e
z
o
h
u
q
j
a
c
k
e
t
h
o
o
i
s
v
e
s
k
i
r
t
g
o
t
r
e
s
w
e
a
t
e
r
y
p
s
t
w
s
u
i
t
o
g
l
o
v
e
s
e
t
r
a
i
n
e
r
s
o
k
c
b
e
l
t
u
t
s
h
i
r
t
i
e
d
j
e
a
m
i
t
t
e
n
g
d
r
e
s
s
i
n
g
g
o
w
n

4)    Pair work

T: We need clothes to keep warm and to look beautiful. But on different occasions we wear different clothes. Look at your cards and complete the sentences. Work in pairs. Read aloud.

       E.g. In the park people usually wear…….

       In the park people usually wear…….

       At home people usually wear…….

       At the party people usually wear…….

       At the theatre people usually wear…….

       At school people usually wear…….

       On a picnic people usually wear…….

       In summer people usually wear…….

       In winter people usually wear…

4.     Physical Activities

A song “Teddy Bear”.

5.     Speaking.

 Make up your own dialogues. I ` ll give you card where you can see the cities.

Hi, where are you?

I am in….

What is the weather like in …..

It is…….

Don`t forget to put on…….

6.     Practising Grammar

1)    Presentation

(Slides 22-31)

2)    Ex. 4a), p.159

III.  ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1.     Homework

To do exercise 4(b), p. 159 in the written form

2.     Summarizing

1)    Answer my questions.

What do you wear when it’s rainy? – Raincoat.

What do you wear on your hands? – Gloves.

What do you wear on your feet? – Shoes.

What do you wear on your head? – A hat.

What do you wear when it’s warm? – Shorts.

What do you wear when it’s cold? – A sweater.



Remember!

There is no bad weather,

There are bad clothes!



2)    Our lesson is coming to the end. I’m satisfied with your work. You were active and creative. So, your marks for today are… Good bye!

























Немає коментарів:

Дописати коментар